HPC a Mesterséges Intelligencia szolgálatában


A Mesterséges Intelligencia (MI) Koalíció tagjai a HPC Kompetencia Központ (KK) stábja segítségével online workshop keretein belül ismerték meg a HPC KK munkáját és tájékozódtak a közeljövőben érkező, Komondor kapacitásainak hatékony felhasználásáról, és az együttműködési lehetőségekről.

Üdv a fedélzeten-új felhasználók a HPC horizontján

Mohácsi László, a Kompetencia Központ vezetője felvázolta a 2020-bn létrejött HPC Kompetencia Központ céljait, majd elmondta, hogy a KK a lehető legtöbb segítséget szeretné biztosítani a HPC-erőforrást igénylő kutatásokhoz, fejlesztésekhez. Kiemelte azt a koalíció tagjai számára örvendetes tényt, hogy a Komondornak egy dedikált MI partíciója is lesz. A már több mint 20 éve rendelkezésre álló, folyamatosan fejlesztett magyar szuperszámítógép-infrastruktúra biztosítása mellett az a cél, hogy több szintű, teljes körű támogatás álljon a felhasználók rendelkezésére. A különböző szolgáltatáscsomagoknak köszönhetően az akadémiai szektor még gördülékenyebben tudja majd igénybe venni az erőforrást, a kis- és középvállalkozások pedig be tudnak majd kapcsolódni a hasznosításába. A KK kiemelten fontos feladataként definiálta a képzések megszervezését, a tananyagok és segédletek elkészítését, valamint a gyakorlati tudás átadását minél több és többféle hátterű felhasználónak.

Ezt követően a Kompetencia Központ legfontosabb hétköznapi tevékenységét, a felhasználók támogatásának gyakorlatát, és az ebből leszűrt tapasztalatokra épülő fejlesztések részleteit ismerhette meg a hallgatóság, majd a következőkben a HPC-kultúra terjesztésére helyeződött a hangsúly. Egyfelől fontos, hogy az egyetemi, akadémiai közegben minél szélesebb körben ismerjék a szuperszámítástechnikában rejlő lehetőségeket, másrészt a Kompetencia Központnak is minél több információra van szüksége azokkal a projektekkel kapcsolatban, ahol a HPC segítséget jelenthet. A workshopok, tréningek, képzések kapcsán a megvalósítás során kiemelten fontos szempont, hogy a felhasználók egyszerűen hozzáférjenek a tartalmakhoz és a Komondor használatával kapcsolatos gyakorlati tudnivalókhoz jussannak hozzá.

Az akadémiai szereplők mellett a piaci szereplők elérése is a KK feladata. A KK munkatársai megkeresik azokat a kis- és középvállalkozásokat, akik potenciális felhasználóként jövőbeli HPC alkalmazóként jelenhetnek meg. Mivel még többnyire nem használtak HPC-t, ezért pilot projekteket futtatnak velük a meglévő infrastruktúrán, a nélkülözhetetlen gyakorlati tapasztalatok megszerzése érdekében.

Kompetenciák és képzések

Németh Gábor, az EuroCC projekt vezetője elmondta, hogy a HPC Kompetencia Központ egy ökoszisztémában működik, melyben a szereplők összetétele meglehetősen heterogén. Az igények pontosabb megismerése céljából felmérik az érintett szervezetek kompetenciáit, majd egyúttal a központban meglévő kompetenciákat is megvizsgálják. Az így elkészülő kompetencia-térképről a piaci szereplő kiválaszthatja azt, amire szüksége van. Ha egy potenciális partner olyan speciális igényekkel jelentkezik, amihez jelen pillanatban nem áll rendelkezésre támogatás vagy szakértelem, akkor a KK a nemzetközi kapcsolatrendszerén keresztül biztosítja azt.

A folytatásban Szani Ferenc, a HPC Kompetencia Központ képzésekért felelős szakmai vezetője a KK-t, mint egy hubot vázolta fel, amely összekapcsolja a szereplőket és biztosítja az ehhez szükséges környezetet. Ismertette, hogy az attitűdformálás, igényteremtés szintjén van jelenleg a Kompetencia Központ, illetve kitért arra, hogy a központ OER(Open Educational Resources), azaz nyílt oktatási erőforrásokat fog biztosítani, amibe nemcsak a tartalmak, hanem a környezet is beleértendő. A 2022-es képzési terv vázlata, a Komondorra felvezető, majd magasabb szintű tréningek ismertetése mellett arról is biztosította a résztvevőket, hogy a Kompetencia Központ nemcsak saját képzéseket biztosít, már most többen részt vesznek külföldi tréningeken.

Hozzáférés az infrastruktúrához

Gyires-Tóth Bálint, a HPC Kompetencia Központ külső szakértője elérendő célként fogalmazta meg, hogy minden felhasználó a tudásához és a projekt méretéhez illeszkedő kapacitáshoz jusson. Kihangsúlyozta, hogy a KK aktív párbeszédet szeretne a kutatói, felhasználói közösséggel, ezt követően pedig részletesen bemutatta a Komondor MI partícióját. Ezek után rátért a formálódó pályázati rendszerre, aminél a legfontosabb szempont a célszerűség és az esélyegyenlőség. Kitért az eredmények és az eredményesség mérésére, amihez alap és magasabb szintű TIER-ek bevezetését látja célszerűnek, úgy, hogy a – nagyobb – kapacitásokhoz való hozzáférés az előző évi teljesítmény függvénye legyen.

Kérdések és ötletek

A workshop interaktív részében az elsőként felvetett kérdések természetesen a Komondorra vonatkoztak. A heteken belül kompletten, ütemezővel együtt, konfiguráltan megérkező erőforrás beüzemelése 60-90 napra van tervezve, és a pilot üzem után – várhatóan októberben – már igénybe lehet venni.

Az egyik résztvevő, felhívta a kollégák figyelmét az az Ilias nevű, szabadon használható távoktatási keretrendszerre aminek nagy előnye a kompetenciaprofilozás.

Érdi-Krausz Gábor, az MI koalíció munkacsoport vezetője jelezte, hogy már készülnek arra, hogy véleményezzék, előminősítsék a hozzájuk beérkező, kifejezetten az MI alkalmazására vonatkozó projekteket. Ennek köszönhetően az együttműködési lehetőség a HPC Kompetencia Központtal adott, hiszen a koalíció szakmai véleménye sokat segíthet majd a kapacitások elosztásakor, így erről már meg is született egy elvi megállapodás. A kompetenciafelméréssel és erőforrás-kiosztással kapcsolatban felvetődő kérdésekre adott válaszok után mindenki egyetértett azzal a célkitűzéssel, hogy kiszámítható, objektív szempontrendszer alapján legyenek elosztva a kapacitások, és ez a folyamat legyen maximálisan felhasználóbarát.

A workshop végén minden résztvevő úgy nyilatkozott, hogy mindenképp folytatni kell ezeket a beszélgetéseket, egyrészt azért, hogy a tudásmegosztás alapjainak megteremtésével, fejlesztésével a Komondor minél szélesebb körben használható legyen, másfelől pedig azért, hogy a felhasználók a lehető legfelkészültebben kezdjék meg a használatát.

Kíváncsian várjuk, hogy milyen projektek MI projektek születnek majd a Komondor segítségével!